06 Mart 2012

6 Mart: Antalya Atasıyla Buluşuyor


Ulu önder Atatürk ilk olarak 6 Mart 1930 günü Antalya'ya gelmiştir.

7 Mart Cuma
Tüm ilçe ve köylerden Gazi'yi görmek, saygılarını sunmak için gelen heyetlere ve Antalyalılara köşkün balkonundan kısa bir konuşma yaptı. Akşamüzeri otomobil ile şehirde gezdi.

8 Mart Cumartesi
Arapsuyu'nda pirinç ziraatı yapılan Mursi Çiftliği'ne Rüstemiye vapuru ile gitti. Ardından vapur ile Antalya sahillerini gezdi. Daha sonra karadan bugünkü Lara yolu üzerinde Rumkuş mevkiine gidildi. Atatürk oradan denizi, karşı sahilleri, karla örtülü Beydağları'nı uzun uzun seyretti ve "Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir." demekten kendini alamadı.

9 Mart Pazar
Tarihe ve eski eserlere son derece önem veren Atatürk, Aspendos Antik Tiyatrosu'nu görmeye gitti. Tiyatro, Antalya Müzesi Müdürü Süleyman Fikri Erten'in rehberliğinde gezildi. Ata, Aspendos Tiyatrosu'nun derhal onarılarak ziyarete açılması için direktifler verdi.

10 Mart Pazartesi
Atatürk, köşkte Antalya Müzesi'nden getirilen birkaç el yazması tarih kitabını ve Kuran-ı Kerim'i incelemekle geçirdi.


Atatürk'ün Antalya'yı İkinci Ziyareti:
8 Şubat 1931 de Ege Vapuru ile İzmir'den Antalya'ya yola çıkarak 10 Şubat 1931'de sabah Antalya'ya geldi. Aynı gün akşamüzeri Silifke'ye doğru gitmek üzere tekrar yola çıktı.

Atamızın Antalya'ya Üçüncü Gelişleri:
İstanbul'dan Ege Vapuru ile hareket eden Mustafa Kemal Atatürk, 16 Şubat 1935 tarihinde Çeşme önlerinde Zafer torpidosuna geçerek Alanya'ya doğru hareket etti. 18 Şubat 1935'te Zafer torpidosu ile Alanya'ya girdi. Burada 3 saat kadar kaldıktan sonra öğleye doğru Antalya'ya geldi. Kendi için hazırlanan faytona binerek önce Tophane'ye daha sonra da kendisine ayrılan köşke gitti. Ertesi gün halkın sevgi ve sıcak gösterileriyle Ege Vapuru ile Antalya'dan ayrıldı. Atatürk'ün Antalya'yı ziyaretleri Antalyalılar için çok büyük önem taşıması nedeniyle her yıl 6 Mart'ta onun anısına törenler yapılmaktadır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içeren yorumlarınızın yayınlanmayacağını hatırlatır, yorumlarınızı paylaşarak blogumuzu zenginleştirdiğiniz için teşekkür ederiz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...